Przekaż 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego

Przekaż 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego

19 lutego 2021 Bez kategorii 0

             Od kilku lat podatnicy mają możliwość przekazania 1 procenta swojego podatku z deklaracji rocznej PIT na rzecz wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego. Od tego czasu zachęcamy naszych klientów do korzystania z takiej możliwości.  Przekazując 1% z własnego PIT podatnik nic nie traci, zyskuje natomiast, znikomym nakładem pracy ( wypełnienie dwóch rubryk w deklaracji PIT) możliwość pomocy innym.

W deklaracji rocznej podatnik może określić czy chce przekazać swoje dane organizacji której przekazuje  1 procent podatku czy woli pozostać anonimowy.

Dane które zostają przekazane organizacji po wyrażeniu zgody to:

– dane identyfikacyjne (imię i nazwisko, adres), obojga małżonków którzy podlegają łącznemu opodatkowaniu na ich wniosek,

– wysokość przekazanej kwoty,

– przeznaczenie kwoty czyli cel szczegółowy.

              W deklaracji jest również możliwość wskazania konkretnego celu jednakże nie jest to informacja zobowiązująca do przekazania darowizny na rzecz konkretnej osoby czy celu.

Nie można przekazać więcej niż jeden procent podatku, do podatnika należy decyzja czy będzie to całość  kwoty jednego procenta czy część tej kwoty. Przekazując 1  % podatku w odpowiedniej rubryce należy wpisać faktyczną kwotę w złotówkach lub część tej kwoty jeśli zdecydujemy się przekazać kwotę mniejszą niż 1 procent.

 Spóźnienie się ze złożeniem deklaracji podatkowej w danym roku powoduje utratę prawa do przekazania jednego procenta. Organizację Pożytku Publicznego można również wskazać w terminowo złożonej korekcie zeznania.

Organizacje które są uprawnione do otrzymania 1% podatku zamieszczone są na stronie  Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zatem zachęcamy wszystkich do odpisywania 1% podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *