Vademecum podatnika

Vademecum podatnika

18 stycznia 2021 Bez kategorii 0

 • Kasa fiskalna

Jeżeli planujesz prowadzenie sprzedaży gotówkowej osobom fizycznym nieprowadzącym działalności, poza pewnymi wyjątkami, masz obowiązek instalacji kasy fiskalnej.Aby nie przekroczyć terminów oraz ustalić, jakie kroki należy podjąć, powiadom nas o tym fakcie.

 • Samochód w firmie

Samochód może być w leasingu, jak również może stanowić środek trwały lub majątek użyczony firmie.Pomożemy  wybrać optymalny dla Ciebie wariant. 

 • Środek trwały

Środek trwały w firmie to na przykład samochód, komputer, specjalistyczne urządzenie, którego wartość wynosi nie mniej niż 10.000 zł i jest używany co najmniej rok. Środek trwały zakupiony przed zarejestrowaniem firmy możesz ująć w koszty firmy. Doradzimy jak i co wrzucić w koszty firmy.

 • Firma w mieszkaniu

Twoje mieszkanie może stanowić siedzibę Twojej firmy. Część wydatków z tym związanych może być kosztem firmy.Udzielimy informacji, jakie opłaty mogą być elementem kosztów firmy.

 • Transakcje wynoszące 15.000 zł oraz więcej.

Transakcje które wynoszą 15.000 zł brutto i więcej należy płacić przelewem, aby mogły stanowić koszt podatkowy.

 • Nieuregulowana płatność za fakturę

Jeśli w ciągu 90 dni faktura nie zostanie przez Ciebie opłacona, masz obowiązek skorygowania podatku dochodowego i podatku VAT. Jeśli upłynęło 90 dni od terminu płatności, a klient nie zapłacił za fakturę, istnieje możliwość skorzystania z tzw. ulgi na złe długi. Pomożemy skorzystać z tej opcji.

 • Zakup usługi Facebook, Google

Przed zakupem reklamy na FB, Google, zagranicznej licencji za program itp. należy zarejestrować się do VAT-UE i dokonać  naliczeń podatkowych. Pomożemy w rejestracji oraz naliczeniu opłat podatkowych.

 • Upominki, karnety i bony

W swojej firmie prowadzisz sprzedaż bonów okolicznościowych i karnetów? Poinformujemy o ważnych szczegółach, o których należy pamiętać. Dajesz drobne upominki, prezenty i zastanawiasz się, czy ten wydatek możesz wrzucić w koszty? Przedstawimy szczegóły, jak należy postąpić.

 • Limit VAT 200.000 ZŁ

Jeśli korzystasz z podmiotowego zwolnienia z VAT, należy pamiętać o limicie sprzedaży. Niektóre rodzaje sprzedaży powodują obowiązek rejestracji do VAT bez względu na limit.

 • Sukcesja firmy

Od 25 listopada 2018 r. przedsiębiorca może wskazać i zgłosić w CEIDG tzw. zarządcę sukcesyjnego, który będzie prowadził sprawy firmy do momentu zakończenia formalności spadkowych po śmierci właściciela firmy.

Jeśli jesteś vatowcem szczególnie pamiętaj o :

 • GTU i oznaczaniu transakcji

Vatowcy są zobowiązani do oznaczania faktur sprzedaży odpowiednimi kodami.

 • Metodzie podzielonej płatności

Wystawiając fakturę na wartość co najmniej 15.000 zł (lub więcej) i sprzedając wyjątkowe towary lub usługi, należy oznaczać specjalnym kodem taką transakcję. W związku z tym Twój klient będzie zobowiązany zapłacić za fakturę tzw. metodą podzielonej płatności.

 • Sprawdzaniu konta na białej liście

Jeśli wartość transakcji wynosi 15.000 zł lub więcej sprawdź, czy konto, na które chcesz zrobić przelew, widnieje na tzw. białej liście (wpisz w Google biała lista podatników VAT). Dokonanie przelewu na niezgłoszone konto skutkuje tym, że taki wydatek nie może być zaliczony do kosztów  Twojej firmy. Aby uniknąć sankcji, powinieneś złożyć w ciągu 7 dni zawiadomienie do US wraz z podaniem nr rachunku bankowego, który nie znajduje się na białej liście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *